Czy Mogę Pić Kawę, Jeśli Mam Chorobę Nerek?

utworzone przez | lut 17, 2024 | artykuł edukacyjny

Kawa

Toczy się wiele dyskusji na temat wpływu kawy na zdrowie. W jednej chwili słyszymy, że kawa jest dla nas dobra, a w następnej, że jest szkodliwa. Gdzie więc leży prawda? Istnieje wiele powodów, dla których może pojawiać się tyle sprzecznych raportów na temat kawy – różne projekty badań, różne populacje badawcze, różne finansowanie ze strony przemysłu, nie wspominając o liczbie różnych ziaren kawy oraz różnych sposobach przygotowywania i picia kawy.

 

Warto zauważyć, że skutki picia kawy mogą być zróżnicowane w zależności od indywidualnych czynników zdrowotnych i stanu choroby nerek, dlatego ważne jest, aby osoby z problemami nerkowymi konsultowały się z lekarzem w sprawie odpowiednich zaleceń dietetycznych.

Kawa ma złożony wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby nerek.

 1. Kawa a ciśnienie krwi: Spożycie kawy może rzeczywiście prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, co może być problematyczne dla osób z nadciśnieniem, a także dla tych z przewlekłą chorobą nerek, ponieważ wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka dla ich zdrowia nerek. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie ilości wypijanej kawy. Szczególnie osoby mające problemy z kontrolą ciśnienia krwi powinny pić mniej niż trzy filiżanki dziennie. Uważa się, że jest to pokarm o niskiej zawartości potasu.  Jednak wiele osób pije więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie. Trzy do czterech filiżanek kawy dziennie uważa się za bogate w potas i może podnieść jego poziom. Dodanie śmietanki lub mleka może jeszcze bardziej podnieść zawartość potasu w kawie.
 2. Kawa a cukrzyca: Badania sugerują, że kawa może wpływać na poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób z cukrzycą, która jest jedną z głównych przyczyn przewlekłej choroby nerek.
 3. Kawa może obniżać wrażliwość na insulinę i wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi. Cukrzyca jest główną przyczyną PChN na całym świecie. Źle kontrolowany poziom cukru we krwi przyczynia się do uszkodzenia nerek na skutek szeregu różnych mechanizmów, dlatego dla osób chorych na cukrzycę dobra kontrola poziomu cukru we krwi jest niezwykle ważna,
 4. Wpływ kawy na gospodarkę mineralną: Kawa może również wpływać na gospodarkę mineralną organizmu, co może mieć konsekwencje dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Na przykład, kofeina może zwiększać wydalanie wapnia z organizmu, co może być problematyczne dla zdrowia kości.
 5. Kawa również negatywnie wpływa na wchłanianie żelaza przez organizm. Osoby z przewlekłą chorobą nerek są już w grupie zwiększonego ryzyka niedoboru żelaza i anemii, dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza.
 6. Kawa również wyczerpuje magnez; magnez jest kluczowym minerałem, który pomaga w produkcji energii, a także odgrywa kluczową rolę w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie. Niski poziom magnezu u osób z PChN wiąże się z szybszym spadkiem eGFR.
 7. Kawa aktywuje reakcję stresową organizmu

  Kofeina aktywuje reakcję stresową organizmu, powodując wzrost produkcji kortyzolu i adrenaliny. Podwyższony poziom hormonów stresu,ma szeroko rozpowszechniony negatywny wpływ na nasz organizm. Podwyższa ciśnienie krwi, podnosi poziom cukru we krwi, tłumi nasz układ odpornościowy, zwiększa stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne oraz zmienia skład krwi, czyniąc ją bardziej podatną na krzepnięcie, a wszystko to ma związek z rozwojem i postępem choroby nerek.

   

  Ale co z przeciwutleniaczami w kawie?

Co do przeciwutleniaczy w kawie, istnieją sprzeczne informacje na temat korzyści i szkód wynikających z ich spożycia. Z jednej strony, kawa zawiera przeciwutleniacze, które mogą przyczynić się do neutralizacji wolnych rodników, ale z drugiej strony, inne substancje chemiczne w kawie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Otrzymywanie przeciwutleniaczy z różnorodnych źródeł, takich jak owoce i warzywa, jest zazwyczaj zalecane ze względu na dodatkowe korzyści dla zdrowia.

 

Podsumowanie

Tak, osoby z chorobą nerek mogą pić kawę, ale z umiarem i pod nadzorem lekarza. Kawa może wpływać na ciśnienie krwi i metabolizm, co może mieć znaczenie dla osób z problemami nerkowymi. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić ograniczenie spożycia kofeiny, dlatego ważne jest skonsultowanie się, aby uzyskać spersonalizowane porady. Dodatkowo, osoby z chorobą nerek powinny być świadome zawartości potasu w napojach kawowych, ponieważ nadmiar potasu może być szkodliwy dla zdrowia nerek.

Życie z chorobą nerek oznacza konieczność dostosowania się do tego, co i ile jesz i pijesz. Na szczęście choroba nerek nie oznacza, że ​​musisz rezygnować z kawy, jeśli lubisz ją pić. Ogólnie rzecz biorąc, kawę można pić z umiarem oraz przy ograniczeniu śmietanki i cukru. Najlepiej pić kawę czarną. Jeśli leczysz inne choroby przewlekłe, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, porozmawiaj ze swoim lekarzem i dietetykiem nefrologicznym o potencjalnym wpływie kawy na Twoje zdrowie.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33888780/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32958376/
https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.HYP.36.1.137

CZYTAJ WIĘCEJ

Dieta w Chorobach Nerek – Ogólne informacje

Dieta w Chorobach Nerek – Ogólne informacje

W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą nerek zalecana dieta może ulegać zmianom w czasie, w zależności od pozostałej sprawności nerek. Najlepszym sposobem śledzenia poziomu sprawności nerek wartości jest wartość wskaźnika GFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej ). Lekarz ustala wartość wskaźnika GFR z wyników prostego badania poziomu kreatyniny we krwi z wykorzystaniem wieku, płci i rozmiarów ciała.

czytaj dalej