Kamica Szczawianowo-Wapniowa

Kamica Szczawianowo-Wapniowa

Hiperkalciuria tradycyjnie była określana jako wydalanie wapnia z moczem przekraczające 300 mg/dobę u mężczyzn i 250 mg/dobę u kobiet, jednak obecnie za jej próg u obu grup uznaje się wartość 200 mg/dobę. Hiperkalciuria może powstać na skutek nadmiernego wchłaniania wapnia z przewodu
pokarmowego (hiperkalciuria absorpcyjna), wzmożonej mobilizacji wapnia z kości
(hiperkalciuria resorpcyjna) lub zaburzenia wchłaniania zwrotnego w cewkach nerkowych (hiperkalciuria nerkowa)

Ogólne zalecenia dietetyczne  prewencji kamicy nerkowej

Ze względu na to, że nie zawsze można sformułować konkretne wytyczne żywieniowe, ponieważ nie ma możliwości zbadania składu złogu, opracowano ogólny wykaz dietetycznych zaleceń prewencji kamicy nerkowej. Dokładne wskazania dietetyczne wspomagające leczenie kamicy przedstawili Wahl i Hess w tzw. diecie zdrowego rozsądku.

Według autorów kluczowym aspektem jest systematyczne nawadnianie w okresach po posiłkowych oraz w nocy, co najmniej 2,5 litrami płynów.

Podaż białka powinna być na poziomie ≤1g/kg mc/d. Spożycie białka zwierzęcego powinno być obniżone na korzyść białka roślinnego.

Nie należy redukować spożycia wapnia, które powinno wynosić co najmniej 800-1000 mg dziennie.

Suplementy wapnia zaleca się spożywać razem z posiłkami, a suplementy witaminy C w ilości nie większej niż 2g/d.

Warzywa i owoce należy dostarczać organizmowi minimum raz dziennie, próbując przy tym wyeliminować z diety szczawiany.Ograniczeniu podlega konsumpcja sacharozy i soli kuchennej.

Zawartość kwasu szczawiowego w produktach (mg)

rabarbar664
botwina461
szpinak442
szczaw300
buraki181
pietruszka160
kakao396
czarna herbata910
czekolada gorzka88
orzechy ziemne79
kawa150

Zalecenia dietetyczne przy  kamieniach nerkowych szczawianowo-wapniowych

Kamienie szczawianowo wapniowe powstają na skutek nadmiernego wysycenia moczu kwasem szczawiowym, a niedostatecznego – kwasem cytrynowym i magnezem. Złogi szczawianowe łatwiej strącają się też w moczu o kwaśnym pH.

Aby temu skutecznie zapobiec należy dążyć do jak największego rozcieńczania moczu, w celu rozpuszczania złogów .

  •  Zwiększenie podaży płynów ( powyżej 2 l/dzień) :
    dozwolone:wody mineralne niskosodowe, soki owocowe bez dodatku cukru, 
  • Wykluczyć:mocne napary czarnej herbaty i kawy,
  •  Aby zmniejszyć stężenie kwasu szczawiowego należy:wykluczyć(czyli nie spożywać!) produkty wysokoszczawianowe.
  • Dodatkowo zalecane jest:nie solenie potraw (zamiast soli można używać łagodne przyprawy jak tymianek, cząber – sole smakowe np. czosnkowe również niewskazane)  ograniczyć produkty wysokosodowe tj. kiszonki 

Kwas cytrynowy jak i magnez należą do związków, które rozpuszczają złogi szczawianowo-wapniowe, dlatego ich zawartość w moczu należy zwiększać. Można to zrobić przez :

  • spożywanie do każdego posiłku i nawet pomiędzy nimi warzyw i owoców (niskoszczawianowych), 

Produkty spożywcze mogą mieć charakter zakwaszający lub alkalizujący organizm człowieka, a przez to wpływają na pH moczu. Przy kamieniach szczawianowych pH moczu jest kwaśne, co sprzyja ich  powstawaniu. Dlatego należy przede wszystkim

  • ograniczyć udział produktów mięsnych (mięsa czerwonego, drobiu, wędlin) w diecie do 2 posiłków na dzień 
  • Zażywanie preparatów witaminowo-mineralnych, zawierających wapń, jest nie wskazane ale jeśli zalecił je lekarz to należy to robić w trakcie spożywanych posiłków, a nie pomiędzy nimi czy na czczo,gdyż takie połączenie preparatu z posiłkiem ograniczy dodatkowo ilość wchłanianego kwasu szczawiowego z posiłku.

 Szczawiany -rekomendacje żywieniowe w kamicy szczawianowo-wapniowej

Powszechnie uważa się, że wytyczne żywieniowe ograniczające ilość przyjmowanych szczawianów przyczyniają się do hamowania rozwoju kamicy nerkowej. Zalecenia ograniczenia spożycia produktów bogato szczawianowych opierają się na przekonaniu, że szczawian wapnia jest głównym składnikiem wielu kamieni nerkowych.
Udział szczawianów pokarmowych w powstawaniu kamicy może być modyfikowany poprzez obecność innych składników odżywczych. Na biodostępność tych związków może znacznie wpłynąć na przykład podaż wapnia. Małe zmiany w podaży szczawianów wpływają korzystniej na hamowanie tworzenia się kamieni, niż duże zmiany w podaży wapnia pokarmowego.  Dlatego też konieczna jest równowaga między wapniem i kwasem szczawiowym w posiłku.

The form you have selected does not exist.

Wapń w diecie, a ryzyko kamicy wapniowej.

Wapń w diecie zmniejsza ryzyko kamicy wapniowej .W przewodzie pokarmowym wiąże szczawiany, hamując ich wchłanianie, czego skutkiem jest zmniejszenie ich stężenia we krwi i wydalania z moczem. Dieta ubogo wapniowa stanowi więc czynnik ryzyka kamicy, przede wszystkim kamicy szczawianowej. Stwierdzono, że spożywanie wapnia w niedostatecznych ilościach sprzyja wchłanianiu i wydalaniu z moczem szczawianów