Carambola

utworzone przez | cze 17, 2019 | artykuł edukacyjny, PChN

Toksyczność owoców gwiaździstych: przyczyna zarówno ostrego uszkodzenia nerek, jak i przewlekłej choroby nerek

Carambola

Życie z chorobą nerek ma wiele wyzwań. Poznanie wielu aspektów diety nerkowej i przestrzeganie jej wymaga sporo wytrwałości, poświęcenia i dużej siły woli. Chociaż dieta nerkowa może być ograniczona w tym, co można jeść, nadal istnieje wiele wspaniałych owoców, które są,, przyjazne dla nerek”.

Ale Starfruit nie jest jednym z nich. Konieczne jest, aby wszystkie osoby z chorobą nerek wiedziały o niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem soku i owoców Caramboli-Starfruit. Należy zwracać szczególną uwagę na informacje dotyczące listy składników na produktach takich jak sałatki, koktajle owocowe itp.,Aby upewnić się, że nie zawierają one owoców Starfruit.

Co to jest Starfruit?

Carambola (Karambola) zwana inaczej Oskomianem pospolitym, to egzotyczny owoc pochodzący z Azji, a obecnie uprawiany wszędzie, gdzie panuje klimat tropikalny, od Kenii po Tajlandię, w Brazylii, a nawet na Florydzie. Największe plantacje tego gatunku znajdują się w południowych Chinach.

Dlaczego nie możesz jeść, jeśli masz upośledzoną czynność nerek?

Niestety, jeśli masz problemy z nerkami, nie możesz spożywać Starfruit. Jest toksyczny i może być śmiertelny.
Owoce Caramboli zawierają bowiem neurotoksynę, która u zdrowych ludzi jest usuwana przez nerki, natomiast u osób cierpiących na choroby nerek neurotoksyna ta gromadzi się w organizmie
Owoc gwiezdny jest bogatym źródłem szczawianów. Nefrotoksyczność prowadząca do ostrego uszkodzenia nerek jest wynikiem zarówno niedrożności kanalików przez kryształy szczawianu wapnia, jak i apoptozy komórek nabłonkowych kanalików nerkowych.
Czynniki ryzyka rozwoju toksyczności opisano jako upośledzone wcześniej funkcje nerek, spożycie dużej ilości owoców lub spożycie na czczo .
Znane objawy występują w ciągu kilku godzin po spożyciu, a najlepiej opisanymi są czkawka, nudności, wymioty i objawy neuropsychiatryczne, takie jak bezsenność lub drgawki.
Demonstracja kryształów szczawianowych blokujących kanaliki jest diagnozą nefropatii wywołanej przez owoce gwiaździste.
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia, niektórzy pacjenci mogą być leczeni bez nerkowej terapii zastępczej, ale większość wymaga wczesnej nerkowej terapii zastępczej w postaci hemodializy. Dializa otrzewnowa jest nieskuteczna szczególnie w przypadku objawów neurologicznych.

 

CZYTAJ WIĘCEJ

Leki roślinne w Nefrologii

Leki roślinne w Nefrologii

Obecnie rośliny lecznicze odgrywają istotną rolę w leczeniu i zapobieganiu chorób nerek. Grupa leków roślinnych skupia się na ziołach regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową, lekach oczyszczających drogi moczowe ze złogów, lekach stosowanych w zakażeniach układu moczowego oraz ziołach odtruwających.

czytaj dalej