Blog

Leki roślinne w Nefrologii

Leki roślinne w Nefrologii

Obecnie rośliny lecznicze odgrywają istotną rolę w leczeniu i zapobieganiu chorób nerek. Grupa leków roślinnych skupia się na ziołach regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową, lekach oczyszczających drogi moczowe ze złogów, lekach stosowanych w zakażeniach układu moczowego oraz ziołach odtruwających.

czytaj dalej
Zespół Barakata – HDR

Zespół Barakata – HDR

 Rzadka choroba uwarunkowana genetycznie. Zespół HDR jest spowodowany głównie mutacjami w GATA3 zlokalizowanym na chromosomie 10p (10p14). Jednakże, ponieważ defekty GATA3 nie zostały wykryte u wszystkich zgłoszonych pacjentów, możliwa jest obecność innych powiązanych defektów genów.  Dokładna częstość występowania nie jest znana, ale uważa się, że choroba jest bardzo rzadka.Po raz pierwszy została zgłoszona w 1977 przez Barakata i in. Świadomość kliniczna tego zespołu prawdopodobnie zwiększy liczbę diagnozowanych pacjentów. Zespół Barakata może wystąpić w każdym wieku. Jednak konkretne objawy i nasilenie mogą się różnić.

czytaj dalej
Imbir w Chorobach Nerek

Imbir w Chorobach Nerek

Czy imbir może być szkodliwy dla nerek?

Imbir na ogół nie stanowi problemu dla nerek i nie stanowi żadnego poważnego ryzyka, jednak lepiej jest porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem za każdym razem, gdy dodajesz coś nowego do swojej diety, 
Imbir ma charakter przeciwzakrzepowy, dlatego osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew mogą być narażone na krwawienie lub siniaki.

czytaj dalej
Soda Oczyszczona, Kamień Winny -PChN

Soda Oczyszczona, Kamień Winny -PChN

Kwasica metaboliczna (kwasica nieoddechowa) u chorych z PChN to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej przebiegające ze zmniejszeniem stężenia wodorowęglanów w osoczu lub krwi żylnej poniżej 22 mmol/l. Ta wartość progowa służąca do rozpoznania kwasicy metabolicznej w PChN została ustalona na podstawie wyników badań obserwacyjnych, wskazujących, że chorzy z PChN ze stężeniem wodorowęglanów w osoczu lub krwi żylnej poniżej 21–23 mmol/l.

Kwasica metaboliczna występuje u około 20% chorych z PChN, zwykle w sytuacji gdy przesączanie kłębuszkowe obniża się poniżej wartości 20–30 ml/min/1,73 m2 . W jej następstwie dochodzi do upośledzenia czynności wielu układów i narządów.

czytaj dalej