Czarnuszka a Choroby Nerek

utworzone przez | wrz 6, 2020 | artykuł edukacyjny, kamica nerkowa, PChN

Czarnuszka a choroby nerek 

Choroby nerek, takie jak kamienie i niewydolność nerek oraz ich konsekwencje, są coraz liczniejsze w populacji. Kamica moczowa może zwiększać podatność pacjentów na inne choroby, takie jak niewydolność nerek. Pomimo nowych strategii w leczeniu kamieni, wskaźnik nawrotów jest nadal wysoki, a niewydolność nerek ma poważny wpływ na pacjentów. Dlatego konieczne są nowe interwencje. Ziołolecznictwo może być użytecznym sposobem zapobiegania nawrotom kamieni lub poprawy niewydolności nerek. Pod tym względem N. sativa L. jest gatunkiem obiecującym.

Ze względu na cudowną moc uzdrawiania N. sativa zajmuje czołowe miejsce wśród leków ziołowych opartych na dowodach naukowych.

Nigella sativa L. roślina znana także pod nazwą czarnuszka siewna czy czarny kmin, jest szeroko stosowaną rośliną leczniczą na całym świecie. W literaturze islamskiej jest uważana za jedną z największych form medycyny leczniczej. Jako środek leczniczy jest wykorzystywana już od ponad 2000 lat. Okazało się, że większość terapeutycznych właściwości tej rośliny wynika z obecności tymochinonu, głównego bioaktywnego składnika olejku eterycznego.

Cumin seed- jest to kmin rzymski, natomiast black cumin to Czarnuszka siewna

Aktywność nefroochronna

  • Do występowania nefrotoksyczności przyczynia się stres oksydacyjny i powstające reaktywne formy tlenu. Olej z czarnuszki wykazuje skuteczność antyoksydacyjną analogiczną do działania witaminy C, co przyczynia się do ochrony komórek nerek poprzez obniżenie stężenia kreatyniny i azotu mocznikowego we krwi.
  • Wykazano również ochronne działanie tymochinonu oraz alkoholowego ekstraktu z N. sativa w ostrej niewydolności nerek.
  • Zbadano również działanie ochronne ekstraktów z czarnuszki siewnej w uszkodzeniu niedokrwienno-reperfuzyjnym nerek, które jest główną przyczyną ostrej niewydolności tych narządów. Ekstrakt z czarnuszki spowodował obniżenie stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy krwi, a także zmniejszył zmiany histopatologiczne i martwicze w tkance nerkowej.

Działanie lecznicze

  • Nalewka wytwarzana z nasion jest stosowana w przypadkach niestrawności, braku apetytu, biegunkach.
  • Olej z nasion czarnuszki stosuje się jako środek antyseptyczny oraz jako miejscowy środek znieczulający.
  • Palone nasiona są podawane dla powstrzymania wymiotów.

Roślina ta wykazuje między innymi działanie:

Diuretyczne, obniżające ciśnienie, przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, a także powoduje rozszerzanie oskrzeli, chroni żołądek, wątrobę i nerki, działa ochronnie na układ oddechowy, wykazuje właściwości spazmolityczne (rozkurczowe), a także działa regulujące w zaburzeniach cyklu miesięcznego i pobudzająco na laktację. Wykorzystuje się również jej właściwości we wspomaganiu leczenia chorób autoimmunologicznych, w tym w reumatyzmie.

Działanie czarnuszki a kamica moczowa

  • Osoby, które cierpią co jakiś czas na kamienie, powinny regularnie stosować czarnuszkę pod postacią olejku tłoczonego na zimno, lub naparu z samych nasion.
  • Warto pić czarnuszkę nawet codziennie, a raz na kilka miesięcy zrobić sobie krótką przerwę.Czarnuszka obniża ilość szczawianów w moczu i dzięki temu ogranicza powstawanie kamieni nerkowych. Warto więc stosować ją profilaktycznie, zanim jeszcze pojawi się problem.

Czarnuszka jest zatem surowcem, który warto poddawać badaniom oceniającym jej właściwości prozdrowotne, jak również włączyć do diety osób z hiperurykemią i dną moczanową, w celu wspomagania procesu leczenia i ograniczenia toksyczności stosowanych leków.

Zalecana dawka  

Dawka lecznicza czarnuszki to 2–5 g mielonych nasion, dwa razy dziennie. Ponadto, przygotowywane są odwary, napary, nalewka lub olej z nasion tłoczony na zimno. Dzienna dawka oleju to 500–1000 mg, 2–3 razy. Najlepiej spożywać kilka kropli z posiłkiem i stopniowo zwiększać dawkę. Można łączyć z cytryną i miodem lub syropem klonowym.

Z nasion wytłaczany jest niezmiernie cenny olej czarnuszkowy. Nasiona czarnuszki –  mielone nadają się do zaparzania w wodzie i mleku. Z mielonych nasion można sporządzać wyciąg alkoholowy ciemnej barwy, ponadto ziołomiód immunostymulujący (1 łyżeczka nasion mielonych na 1 łyżke miodu i 1 łyżeczkę wódki lub wina, wymieszać, zażywać 1 raz dziennie po 1 łyżce).

W celu uzyskania nalewki wzmacniającej i immunostymulującej należy zmielone nasiona zalać gorącym alkoholem 40-50%, pozostawić na kilka tygodni, po czym przefiltrować. Zażywać 1 raz dziennie po 1 łyżce przez 2 tygodnie, najlepiej z miodem.

W razie grzybic układowych, infekcji bakteryjnych i dużego spadku odporności równocześnei z propolisem lub aloesem. Po miesiącu przerwy leczenie wznowić zażywając 1 łyżeczkę nalewki przez kolejne dwa tygodnie-trzy tygodnie 1 raz dziennie.

Olej czarnuszkowy zażywać 1-2 razy dziennie po 1 łyżce lub łyżeczce, na czczo jako środek odtruwający, przecipasożytniczy i immunostymulujący, po jedzeniu jako środek przeciwtrądzikowy i wzmacniający.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Roksana Jurczak1 i wsp.; Health promoting properties of black cumin and its significance in the treatment of gout 2018r
  2. Khan A,i wsp.: Effects of Nigella sativa (back seed)on serum levels of urea and uric acid in acetaminophen induced hepatotoxicity of commercial layer chickens 2013r
  3. Magdalena Borusiewicz, Zbigniew Janeczko.: Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych 2015r
  4. Parichehr Hayatdavoud i wsp.: Renal injury, nephrolithiasis and Nigella sativa.2016r
  5. Mousa-Al-Reza Hadjzadeh i wsp i wsp.; Ethanolic extract of nigella sativa L seeds on ethylene glycol-induced kidney calculi in rats. 2007r
  6. Mousa-Al-Reza Hadjzadeh i wsp.; The preventive effect of N-butanol fraction of Nigella sativa on ethylene glycol-induced kidney calculi in rats.2011
  7. Parichehr Hayatdavoudi i wsp.;Renal injury, nephrolithiasis and Nigella sativa: A mini review.2016
  8. Mohammad Aziz Dollah, Effect of Nigella sativa on the kidney function in rats Avicenna J Phytomed. 2013
  9. Shaterzadeh-Yazdi H i wsp.; An Overview on Renoprotective Effects of Thymoquinone Kidney Dis 2018r
  10. https://rozanski.li/280/psianka-solanum-oczar-hamamelis-naparstnica-digitalis-czarnuszka-nigella-i-milorzab-ginkgo-zwiastuny-jesieni-w-ogrdku-luskiewnika-2/

CZYTAJ WIĘCEJ