Czekolada a Przewlekła Choroba Nerek

utworzone przez | kwi 8, 2024 | artykuł edukacyjny

Czekolada a Przewlekła Choroba Nerek

 

Zastanawiasz się,

Czy możesz bezpiecznie cieszyć się okazjonalnym kawałkiem czekolady, będąc osobą z przewlekłą chorobą nerek (PChN)?

Jaki rodzaj czekolady jest najlepszy dla osoby z PChN ?

 

Czekolada produkowana jest z rozdrobnionych ziaren kakaowca – miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru. Kakao zawarte w czekoladzie jest bogate w przeciwutleniacze zwane flawonoidy. Flawonoidy są związkami bioaktywnymi chemicznie, które należą do grupy polifenoli. Polifenole występują naturalnie w roślinach.

Im więcej masy kakaowej w czekoladzie, tym więcej bioaktywnych flawonoidów. Regularne spożywanie flawonoidów pochodzących z czekolady wiąże się z ich pozytywnym wpływem na redukcję ciśnienia tętniczego, obniżeniem cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i podwyższeniem frakcji HDL.

Flawanole występujące w kakao mają udowodnione działanie na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania chorób serca, miażdżycy, udarów i wylewów. Przeciwdziałają nowotworzeniu się komórek i występowania chorób nowotworowych. Zmniejszają stan zapalny i ograniczają rozwój chorób cywilizacyjnych.

Czekolada jest bogata w witaminy, składniki mineralne – magnez, mangan, żelazo, fosfor, cynk, selen, potas.

Wybór rodzaju czekolady

Ciemna czekolada zawiera więcej przeciwutleniaczy niż czekolada mleczna, ponieważ zawiera wyższy procent kakao w stosunku do składników cukru, mleka i tłuszczu. Całkowita zawartość polifenoli w gorzkiej czekoladzie jest pięciokrotnie wyższa niż w czekoladzie mlecznej i białej. Jedzenie ciemnej czekolady wiąże się z niższym ciśnieniem krwi i poziomem cukru we krwi.

Biała czekolada to wyrób otrzymywany poprzez połączenie tłuszczu, mleka i cukru. Wysokiej jakości biała czekolada zawiera masło kakaowe, które w produktach o gorszej jakości zastępowane jest utwardzonym olejem roślinnym. Co więcej, czekolada mleczna ma wyższą zawartość tłuszczów nasyconych w porównaniu do jej ciemniejszego odpowiednika, dlatego nie jest zalecana osobom narażonym na ryzyko problemów związanych z cholesterolem.

Korzyści zdrowotne czekolady są bezpośrednio związane z procentową zawartością kakao w czekoladzie, a im wyższy procent kakao podany jest na liście, tym niższy procent cukru i tłuszczu zawiera czekolada. Z tego powodu gorzka czekolada jest zdrowsza od mlecznej, która jest zdrowsza od białej.

Wskazówki dotyczące spożycia:

    • Przy wyborze produktów czekoladowych zwracaj uwagę na zawartość potasu i fosforu oraz kontroluj poziom cukru. Gorzka czekolada zazwyczaj zawiera mniej tych minerałów niż mleczna czy biała, ale warto sprawdzić etykiety żywieniowe.
    • Preferuj gorzką czekoladę o zawartości przynajmniej 70-85% kakao.
    • Kontroluj wielkość porcji, aby uniknąć nadmiernego spożycia.
    • Warto eksperymentować z domowymi przysmakami bez dodatku cukru.rozważ przygotowanie własnych czekoladowych przysmaków.

Podsumowanie;

Czekolada może stanowić część diety nerkowej, ale należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak nasze spersonalizowane potrzeby dietetyczne, w tym zawartość potasu i fosforu, ale także kontrola poziomu cukru we krwi

Badania sugerują, że umiarkowane spożycie czekolady może być bezpieczne dla osób z chorobami nerek, ale nadal ważne jest zachowanie umiaru. Czekolada zawiera potas i fosfor, które mogą być problematyczne dla osób z niewydolnością nerek. Jednakże, w przypadku umiarkowanego spożycia, większość osób może tolerować te ilości.

Kontrola wielkości porcji jest kluczowa, a umiarkowane spożycie czekolady może być akceptowalne dla większości osób z PChN. Jednakże, osoby z zaawansowaną niewydolnością nerek lub na dializie powinny skonsultować się z lekarzem, lub dietetykiem przed spożyciem większych ilości czekolady.

żródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S240545772201419X

Dark chocolate (70% cocoa) attenuates the inflammatory marker TNF-α in patients on hemodialysis

CZYTAJ WIĘCEJ

Dieta w Chorobach Nerek – Ogólne informacje

Dieta w Chorobach Nerek – Ogólne informacje

W przypadku pacjentów z przewlekłą chorobą nerek zalecana dieta może ulegać zmianom w czasie, w zależności od pozostałej sprawności nerek. Najlepszym sposobem śledzenia poziomu sprawności nerek wartości jest wartość wskaźnika GFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej ). Lekarz ustala wartość wskaźnika GFR z wyników prostego badania poziomu kreatyniny we krwi z wykorzystaniem wieku, płci i rozmiarów ciała.

czytaj dalej