Imbir

to aromatyczny korzeń o silnym smaku, stosowany w wielu przepisach. Można go znaleźć w postaci całych korzeni w postaci proszku lub w herbatach i piwie imbirowym. W przeszłości imbir był używany jako konserwant żywności i jako środek na niestrawność. Najpopularniejszą odmianą imbiru jest imbir lekarski, czyli roślina występująca jako przyprawa lub składnik kosmetyków.

Informacje żywieniowe dla imbiru

2 g mielonego imbir to: Energia 6,7 kcal, białko 0,2 g, węglowodany 1,4 g, fosfor 3,4 mg. sód 0,5 mg, potas 26,4 mg,

Korzyści z imbiru

1. Rozgrzewa wychłodzony organizm oraz działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i odkażająco. Sprawdza się doskonale w przypadku bolącego gardła. Wystarczy płukać gardło mieszanką 2 łyżeczek sproszkowanego imbiru ze szklanką bardzo ciepłej wody.

2. Olejki zawarte w imbirze działają rozkurczowo, poprawiają trawienie poprzez wydzielanie soków żołądkowych, likwidują wzdęcia.

3. Imbir jest również znany ze swojego działania przeciwwymiotnego. Do dziś stosuje się go w leczeniu nudności jako dość powszechnego objawu dializowanych pacjentów.

4. W imbirze obecna jest substancja o nazwie gingeron. Jest to składnik aktywny, którego skuteczność w rozpuszczaniu kamieni nerkowych została potwierdzona badaniami naukowymi.

5. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe doskonale sprawdza się w przypadku chorób nerek – oczyszcza i wzmacnia nerki.

6. Spożywanie imbiru przyczynia się również do poprawy jakości krwi. Dzieje się tak, gdyż nie pozwala płytkom krwi na zlepianie się. Tak więc krew lepiej krąży, nie dochodzi do powstawania zatorów w naczyniach.

Czy imbir może być szkodliwy dla nerek?

Imbir na ogół nie stanowi problemu dla nerek i nie stanowi żadnego poważnego ryzyka, jednak lepiej jest porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem za każdym razem, gdy dodajesz coś nowego do swojej diety,

Imbir ma charakter przeciwzakrzepowy, dlatego osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew mogą być narażone na krwawienie lub siniaki.

Imbir jest również pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, co jest jedną z przyczyn rozwoju przewlekłej choroby nerek, dlatego ważne jest, aby ocenić wszelkie możliwe ryzyko z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji imbirem.

Imbir spożywany na surowo lub w nadmiarze może podrażniać błony śluzowe jamy ustnej, zgagę, gazy, problemy z trawieniem itp.

Ważne !

Zawsze informuj lekarza o przyjmowanych lekach ziołowych, w tym imbiru.

Interakcje. Jeśli regularnie przyjmujesz jakiekolwiek leki, porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz stosować suplementy z imbirem. Mogą wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzające krew i lekami na cukrzyce i nadciśnienie.

Ostrzeżenie z herbatami imbirowymi! Pamiętaj, aby sprawdzić składniki wymienione w herbacie imbirowej, ponieważ mogą zawierać inne zioła, które nie są bezpieczne dla chorób nerek, takie jak korzeń lukrecji

Lukrecja – działania niepożądane

Spożywanie zbyt dużych dawek korzenia lukrecji przez dłuższy czas może powodować występowanie skutków ubocznych. Do najczęstszych należą:

Jak dodać imbir do diety osób z chorobami nerek?

Zwyczajna herbata na bazie imbiru może przynieść Ci wiele korzyści zdrowotnych i wspomóc Cię w walce z infekcjami czy nawet problemem kamieni nerkowych.

 Rozgrzewająca herbata z imbirem:

Świeży imbir (wystarczy niewielki kawałek), obierz ze skórki i pokrój na drobne kawałki lub zetrzyj na tarce. W niewielkim garnku podgrzej wodę – gdy będzie gorąca, wrzuć starty imbir. Gdy woda zacznie wrzeć – dodaj torebkę z herbatą lub ulubionym ziołem (może to być lipa, pokrzywa, czystek). Przelej napar do szklanki i dodaj plaster cytryny.

Kawa z imbirem 

Przygotuj 350 ml wody.  Wlej do garnka i zagotuj. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień, aby woda lekko się gotowała przez 3 minuty. Wsyp szczyptę cynamonu, szczyptę imbiru lub kawałek świeżego korzenia oraz 3 goździki. Gotuj 3 minuty. Wlej 1 łyżkę wody ze szczyptą soli.  Wciśnij 3 krople cytryny i wsyp 2 łyżki kawy i gotuj 3-4 minuty. Następnie należy odstawić na 2 minuty i dodać miód.

Złote Mleko 

Działa anty-nowotworowo, wzmacniająco, przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. Idealne na przeziębienie i wychłodzenie.

 

Złote Mleko

Składniki
  

  • 2 szklanki mleka roślinnego ( ryżowe, sojowe, migdałowe)
  • 1 szczypta mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1/4 łyżeczka imbiru
  • 1,4 łyżeczka cynamonu
  • 1 ziarno kardamonu
  • 1/4 łyżeczka kurkuma mielona

Instrukcje
 

  • 1.    W małym rondelku podgrzej wybrane mleko. Dodaj kurkumę i gotuj na średnim ogniu przez 8 minut (kurkuma musi się lekko gotować).
    2.    Dodaj tłuszcz, przyprawy i lekko podgrzewaj
    3.    Do przestudzonego mleka dodaj miód.  

Uwagi

Składniki odżywcze 1 porcji- 250 ml (na bazie mleka ryżowego).
Zamiana mleka ryżowego na migdałowe zwiększy zawartość Wapnia- 450 mg i Potasu- 240 mg w jednej porcji.
Zamiana na mleko krowie zwiększa zawartość białka do wartości 8,6 g w jednej porcji
Energia 240 kcal,
Białko 1,1 g,
Fosfor 140 mg,
Sód 95 mg,
Potas 140 mg,
Wapń 299 mg,
Miód dodajemy go dopiero wtedy, gdy mleko przestygnie, bo wysokie temperatury niszczą jego działanie lecznicze
Przepis na pastę z kurkumy.
3 łyżki kurkumy w proszku,
1/3 szklanki wody,
Szczypta pieprzu czarnego,
Wykonanie:
Wszystko podgrzewamy około 7 minut. Należy pilnować, aby pasta się nie przypaliła. Do zbyt gęstej pasty należy dodać odrobinę wody.

Streszczenie

Dodanie do diety przypraw, takich jak imbir, może być świetnym sposobem na zwiększenie, ilości przeciwutleniaczy. Używając większej ilości przypraw, możesz również zauważyć, że nie musisz tak bardzo dodawać soli do żywności, chroniąc nerki przed wyższym ciśnieniem krwi i obrzękami.

Zacznij od dodania przypraw do jedzenia i napojów, zanim zajrzysz do  suplementów.

CZYTAJ WIĘCEJ