Co to jest aquafaba?

Aquafaba jest płynem, który pozostaje po ugotowaniu fasoli, ciecierzycy i innych strączków. Jest to nic innego jak woda z ciecierzycy, która pozostaje w garnku czy płyn z puszki lub słoika.

Nazwa aquafaba to połączenie dwóch wyrazów, aqua, czyli woda i faba to fasola. Odkryta została w 2012 roku i właśnie wtedy naukowcy wykonywali pierwsze jej badania, w których stwierdzili, że woda z ciecierzycy składa się głównie z białek i skrobi. Dodatkowo ma bardzo mało kalorii i nie posiada cholesterolu. Przełomowy moment dla aquafaby nastąpił, kiedy to francuski kucharz Joël Roessel odkrył, że wodę z ciecierzycy da się ubić na sztywną pianę tak samo jak biało z jajek. Dodając do niej trochę cukru stworzył wegańską bezę.

Aquafaba do złudzenia przypomina ubite białka jaj. To sztywna, bardzo gęsta i lśniąca piana. Ma też podobne do jaj właściwości: spulchnia, skleja i łączy ciasto. Stanowi mieszankę białka i skrobi, nie zawiera cholesterolu i ma mało kalorii. Jest produktem idealnym dla wegan, ale i dla osób, które cierpią z powodu alergii pokarmowych (np. nie mogą spożywać jaj)

1.Jeśli w przepisie, który chcemy dostosować do diety z ograniczeniem jaj, jest mowa o tym, że białko ubijamy na pianę, to wtedy odpowiednią ilość aquafaby również ubijamy.

2.Gdy zastępujemy jajko w przepisie,  to tylko wlewamy aquafabe w formie płynnej.

 

 

 

 

Jak zrobić Aqufabę z suchej ciecierzycy?

 

Składniki na 1 szklankę

3 szklanki suchej ciecierzycy

4 szklanki wody + woda do namoczenia ciecierzycy

Przygotowanie

Ciecierzycę zalewamy wodą. Wody powinna wystawać kilka cm ponad ciecierzycę. Pozostawiamy na całą noc.

Rano wodę wylewamy. Ponownie ziarna zalewamy świeżą wodą i gotujemy ok. 1,5 godziny pod przykryciem.

Po tym czasie odcedzamy ciecierzycę. Płyn z gotowania to właśnie Aquafaba. Z tej ilości ciecierzycy wychodzi ok. 1 szklanka płynu.

Płyn ze strączków ma specyficzny zapach, który podczas ubijania może stać się intensywniejszy, ale  podczas pieczenia zupełnie się ulatnia.

 

źr. biokurier

 

 

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ