Cenione ze względu na walory smakowe oraz lekkostrawność.

Dlaczego warto wprowadzić szparagi do swojej diety?

 

Ze względu na swoje właściwości szparagi były stosowane jako roślina lecznicza już w czasach starożytnych. Dzięki szparagom poprawia się funkcjonowanie układu pokarmowego.  Dzięki błonnikowi zapobiegają zaparciom. Usprawniają także pasaż jelitowy

Zielone odmiany mają znacząco więcej wartości odżywczej niż białe szparagi hodowane pod ziemią. Zielona wersja jest bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego ważnego dla kobiet w ciąży, a także w okresie przed poczęciem dziecka.

Posiadają także wiele substancji odżywczych i składników mineralnych, których potrzebuje organizm człowieka.

Szparagi zawierają naturalne przeciwutleniacze – witaminy A, C i E.

Wśród cennych związków występujących w roślinie zalicza się również glutation (związek o właściwościach przeciwutleniających). Przeciwutleniacze wpływają na zapobieganie powstawania zaburzeń związanych ze stresem oksydacyjnym, np. choroby Alzheimera, cukrzycy nowotworów, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, chorób o podłożu zapalnym.

Szparagi mają niski indeks glikemiczny, a także są źródłem wielu witamin oraz składników mineralnych. Znajdziemy w nich między innymi witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę C,

W szparagach jest dużo beta-karotenu, który zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Ponadto beta-karoten przekształca się w witaminę A.

Szparagi zawierają inulinę (naturalny prebiotyk).

Czy warto sięgać po to warzywo w przebiegu infekcji dróg moczowych?

Ze względu na zawartość asparaginy szparagi mają właściwości moczopędne. Świetnie działają zatem na obrzęki (wspomagają pracę nerek i pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu).

Dlaczego mocz po szparagach ma ,,dziwny zapach”?

Dlaczego tak się dzieje?

,,Jeśli też go czujesz, to znaczy, że jesteś w elitarnym gronie obdarzonych niegroźną mutacją DNA. Po zjedzeniu szparagów niektórzy mogą być zdziwieni po wizycie w toalecie. Albowiem, mogą poczuć bardzo specyficzny zapach. Szparagi zawierają znaczne ilości asparaginy i S-metylmetioniny – aminokwasów, które w ludzkim moczu przekształcają się w kilka związków zawierających siarkę, w tym mający najsilniejszą woń metanotiol.

Młode szparagi zawierają wyższe stężenie tych związków, więc zapach jest silniejszy. Okazało się, że wszyscy ludzie wytwarzają ten „zapachowy” związek, ale tylko niektórzy z nas, ok.22%, potrafi go wyczuć.

Co ciekawe, zapachu tego nie odbiera od jednej trzeciej do 50 proc. Amerykanów. Wyczuwają go natomiast niemal wszyscy mieszkańcy Chin i Izraela. Naukowcy podejrzewają, że może to być związane z budową DNA, a osoby, które są w stanie wyczuć zapach szparagów podczas oddawania moczu, mają zapisane w nim dodatkowy element, który wyostrza ich zmysł węchu.”(źr.Fokus)

Możliwe jest pieczenie, duszenie, gotowanie dodawanie do sałatek, a nawet przyrządzanie zup. Różnorodność to jeden z czynników, który wpływa na popularność szparagów. Warto wiedzieć, jak przygotować szparagi. Zielone nie wymagają obierania. Trzeba jednak odłamać ich zdrewniałe końcówki.  Natomiast białe szparagi należy obrać. Następnie należy włożyć je do wysokiego i wąskiego garnka, zalać wodą, dodać pół łyżki soli i trochę cukru (do białych można dodać jeszcze sok z cytryny). Powinno się gotować je przez 5–10 minut.

UWAGA !

Pamiętaj, że liczy się nie tylko to, co jesz, ale także to, ile jesz. Kontrola porcji jest ważna dla powodzenia każdej diety przyjaznej nerkom.

Risotto ze szparagami

To właśnie maj i czerwiec jest najlepszym czasem, aby kupić dobre, świeże i smaczne szparagi i trzeba zrobić pyszne risotto z dodatkiem tych warzyw.
Cook Time 30 minutes
Servings 5

Ingredients
  

  • 250g szparagi białe lub zielone
  • 200g ryż biały
  • 25g masło
  • 70g cebula
  • 1,5 łyżki parmezan
  • 1 łyżka zamiast parmezanu płatki drożdżowe nieaktywne
  • 3g pieprz
  • 500ml bulion warzywny

Instructions
 

  • Szparagi umyć, Odłamać zdrewniałe końce łodyg, obrać(zielonych szparagów nie trzeba obierać i pokroić na kawałki
  • Na patelni dodać trochę masło, zeszklić pokrojoną cebulę, dodać ryż i ciągle mieszając z zeszklić go.
  • Dodać szparagi i w dalszym ciągu mieszając podlać bulionem
  • Mieszać aż się wchłonie i dolewać następną porcję płynu. Całość gotować ok. 20 minut
  • Odstawić z ognia, odczekać 1-2 min, dodać starty parmezan lub płatki drożdżowe i resztę masła, wymieszać, doprawić solą i pieprzem.
  • Risotto ze szparagami podawać gorące.

Notes

Składniki odżywcze 1 porcji-1/5 całego dania
Energia 210 kcal
Białko 4,8 g
Węglowodany 37 g
Fosfor 100 mg
Potas 280 mg
sód 65 mg

CZYTAJ WIĘCEJ

Leki roślinne w Nefrologii

Leki roślinne w Nefrologii

Obecnie rośliny lecznicze odgrywają istotną rolę w leczeniu i zapobieganiu chorób nerek. Grupa leków roślinnych skupia się na ziołach regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową, lekach oczyszczających drogi moczowe ze złogów, lekach stosowanych w zakażeniach układu moczowego oraz ziołach odtruwających.

czytaj dalej