Prawda o jedzeniu jajek każdego dnia w chorobach nerek– Jeśli masz przewlekłą chorobę nerek, która zwiększa ryzyko chorób serca…

 

Przez lata jaja były bardzo kontrowersyjnym jedzeniem. Media wygenerowały wiele mieszanych komunikatów na podstawie różnych badań, co powoduje, że wszyscy pytają, czy jaja są zdrowe, czy nie. Centrum polemiki jest wysoka zawartość cholesterolu w żółtku.

Ponad trzydzieści lat temu badania wykazały, że wysoki poziom cholesterolu we krwi był zły i doprowadził do nagromadzenia płytki w naczyniach krwionośnych, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Wówczas uważano, że cholesterol w żywności zwiększa poziom cholesterolu we krwi. Jajka były znane jako jedno z najwyższych źródeł cholesterolu w diecie (186 mg cholesterolu w 1 dużym jajku), dlatego zalecono ograniczenie liczby spożywanych jaj.
Obecne badania pokazują, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (tłuszcz w produktach mięsnych i potrawach smażonych w niezdrowych tłuszczach) podniesie poziom cholesterolu we krwi bardziej niż produkty zawierające naturalny cholesterol.

Tłuszcz w jajach,

jest przede wszystkim nienasycony, więc nawet jeśli zawiera cholesterol w diecie, rodzaj tłuszczu zwiększającego poziom cholesterolu we krwi jest niski. Tłuszcz w tłustym cheeseburgerze, smażonym kurczaku ze skórą lub kanapce z boczkiem i serem częściej powoduje choroby serca niż jaja.

Jajko – źródło pełnowartościowego białka

Pacjentów z przewlekłą chorobą nerek często instruuje się, aby stosowali dietę specyficzną dla nerek, w zależności od ciężkości i stadium choroby nerek. Przepisana dieta może ograniczać niektóre składniki odżywcze, takie jak fosfor i potas, lub zachęcać do spożywania innych, takich jak białka o wysokiej wartości biologiczne. Zaleca się, aby 50% spożywanych białek w diecie stanowiły białka zwierzęce zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy zawarte w mleku i przetworach mlecznych, mięsie, rybach, drobiu, rybach, białku jaja.
12 proc. – przeciętnie tyle dziennego zapotrzebowania organizmu człowieka na białko zapewnia jedno jajko. Jedno przeciętne 50-gramowe jajko zawiera ponad 7 g białka, z czego więcej tego składnika znajduje się w żółtku niż w białku. Białko jajka jest pełnowartościowe, ponieważ zawiera zestaw aminokwasów niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu, który nie jest w stanie ich samodzielnie produkować.
Całe jaja zawierają wapń, potas i fosfor, składniki odżywcze, które często są ograniczone w dietach nerek w oparciu o poziomy potasu, wapnia, fosforu i hormonu przytarczyc. Ponadto jaja mają naturalnie niską zawartość sodu, składnika odżywczego, który jest ograniczony w diecie nerkowej. W zależności od ograniczenia fosforu i obecności dyslipidemii można wykorzystać całe jajo lub białko jaja.

W porównaniu do białka, żółtko

zawiera rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, żelazo i cynk, co przyczynia się do spełnienia wymagań dietetycznego spożycia referencyjnego i są bogatym źródłem niezbędnego aminokwasu leucyny, który odgrywa ważną rolę w syntezie białek mięśniowych. Żółtko zawiera również związki bioaktywne, w tym luteinę, zeaksantynę i witaminę D, które mogą przynosić korzyści zdrowotne pacjentom z PChN.
Na podstawie badań epidemiologicznych wykazano, że konsumpcja jaj nie była związana z ryzykiem rozwoju CHORÓB NEREK
Tak więc, na podstawie bieżących badań, spożywanie jajka dziennie jest w porządku dla większości ludzi. (ALE ale W polskiej kuchni jajka są nieodzownym elementem większości potraw które trzeba uwzględnić w spożyciu dziennym)

Przepis na kubeczki śniadaniowe z jajkiem

Pyszny sposób na rozpoczęcie każdego ranka i jako przekąska
  • Ugotowane 3 szklanki ryżu,
  • 300 g sera cheddar lub inny, ( rozdrobnione)
  • 300 g zielonej papryki lub inne ulubione warzywo pokrojone w kostkę
  • ziele angielskie,
  • ½ szklanki odtłuszczonego mleka
  • 2 jajka, ubite
  • ½ łyżeczki mielonego kminku
  • ½ łyżeczki czarnego pieprzu
  • Olej do posmarowania blaszek (kubeczków)

 


Składniki odżywcze 1 porcji

Porcje 12 (1porcja = kubeczek)
kalorie 146 kcal
Sód 165 mg
Białko 9 g
Fosfor 152 mg
Potas 87 mg

1. W dużej misce połącz ryż, połowę sera, warzywo, ziele angielskie, mleko, jajka, kminek i pieprz.
2. Posmaruj kubeczki tłuszczem (Spryskaj nieprzywierającym sprayem do pieczenia).
3. Napełnij masę równomiernie do 12 kubeczków. Posyp wierzch każdej muffinki w kubeczku pozostałym serem
4. Piec w temperaturze 190 ° C przez 20 minut.

CZYTAJ WIĘCEJ